Археолошка истраживања локалитета Ватин – Бела Бара

авг 1, 2017

Градски музеј Вршац у сарадњи са Филозофским факултетом из Љубљане наставља осму годину за редом, археолошка истраживања на локалитету Бела Бара код Ватина, који представља епонимни локалитет Ватинске културе раног бронзаног доба. Након 120 година од првих истраживања Феликса Милекера у Ватину, покренут је мултидисциплинарни пројекат ревизионих истраживања са циљем да се утврди изглед и тачан положај насеља у Ватину, као и до које мере је локалитет очуван. Крајњи циљ истраживања је да се локалитет заштити и истакне његов културно историјски значај.

Ове године истраживан је део локалитета где се живело у континуитету преко 2000. година, од бакарног доба до доласка Римљана на ове просторе. Археолошка екипа ради на откривању насеља које је настало у периоду између 2000. – 1700. година пре нове ере. Откривени су остаци кућа из бронзаног доба, које су биле густо поређане у низове, а само насеље било је заштићено одбрамбеним зидом. До сада откривени предмети указују да су житељи осим бављења пољопривредом и ловом, своје богатство највише заснивали на трговини са удаљеним крајевима. Различите анализе, које се врше, даће детаљније податке о свакодневном животу становника насеља у Ватину.

Пројекат се финансира средствима Министарства културе Републике Србије и Филозофског факултета Универзитета у Љубљани. Руководилац пројекта је музејски саветник мр Драган Јовановић, кустос Градског музеја Вршац, а испред екипе из Словеније професор др Предраг Новаковић и др Тина Милавец.

Посебну захвалност дугујемо граничној полицији у Вршцу, као и секретаријату за културу града Вршца.

Прочитајте још

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja