Одржано предавање „Ходочашће на Kрфу“ (“Плава гробница“)

феб 17, 2019

Више од 250 вршачких ђака присуствовало је предавању под називом „Ходочашће на Kрф“ (“Плава гробница“) које је организовао Град Вршац поводом обележавање стогодишњице од завршетка Првог светског рата. Предавање у Градсском музеју, одржао је кустос “Српске куће на Kрфу Љубомир Сарамандић.

Љубомир Сарамандић кроз излагање, приближио је ђацима и њиховим педагозима историјски тренутак о коме, готово свакодневно последње две дециније, он има част да тумачи посетиоцима Српске куће на Kрфу.

Сматрам да су поклоничка путовања важна не само за стицање индентитета и патриотизма, већ и да присуство на острво Видо покреће многе механизме од суштинског значаја за развој младе особе о односу појединца и нације и државе, о пожртвовању и солидарности као начину на који осмишљавамо наше животе, о ослобађању-катарзи од наизглед неразрешивих проблема свакодневнице пред сведочанствима жртве наших предака незабележеним у историји ратовања. Моје је дубоко уверење да ходочашће на Kрф (српски Јерусалим) треба да буде својеврстан испит зрелости целе генерације и спремност да се савладају тешкоће које живот поставља пред сваког појединца. Стога ми је изузетно драго што је предавање организовано од стране државне интитуције, јер сматрам да једино држава може да пружи системски одговор кроз образовање на најважније егзистенцијалне проблеме који млади имају у најосетљивијем периоду њиховог сазревања. Зато би се посебно захвалио на иницијативи и позиву чланици Градског већа за културу Наташи Маљковић Чонић, рекао је Сарамандић.

Велики допринос догађају дали су и ђаци вршачке МШ „Јосиф Маринковић“ извођењем песама Тамо далеко, Ово је Србија и креће се лађа Француска.

Низом предавања и манифестација прошлу годину смо обележили као стогодишњицу од завршетка Првог светског рата. Мислим да јубилеји дођу и прођу, али да се о оваквим темама, псебно младим људима увек треба причати. Млади треба да знају ко су, и треба да негују патриотизам према својим прецима. Предавање које је одслушало 250 ђака, сигурна сам да им је помогло да схвате пожртвовање и какву је голготу поднео наш народ на путу преко Албаније ка Јадранском мору и да то треба да буде надахнуће и инспирација за све будуће генерације, каже чланица Градског већа за културу Маљковић Чонић

Прочитајте још

Ukidanje pečata
Pretrazivac kulturnog nasledja