Градски музеј Вршац Вас позива да присуствујете отварању изложбе Археолошка истраживања Универзитета у Љубљани, Подунавље (2007 – 2017), која ће се одржати у Градском музеју у Вршцу, 18.07.2018. године са почетком у 19.00 часова. Аутор изложбе је професор др Предраг Новаковић.
Одељење Универзитета за археологију из Љубљане је у са сарадњи са српским колегама остварила низ пројеката у истраживању српског подунавља тј подручја Винче, Старчева, Ватина и Вршца. Захваљујући овој сарадњи остварен је низ резултата како на научном тако и на развојном и образовном плану. Савремена археолошка истраживања данас су незамислива без примене модерне технологије, као што је примена даљинске детекције приликом археолошких испитивања. Овом методом се обавља препознавање археолошких остатака на површини терена, уочавају одрази покривених објеката у рељефу, реконструишу догађаји који су довели до покривања и израђују прецизни планови отворених и очишћених налазишта.
У оквиру истраживања Универзитета у Љубљани било је 7 пројеката који су управо захваљујући ових технологијама довели до нових научних сазнања. Археолози су код Ватина и Вршца пронашли велики број предмета из бронзаног, гвозденог доба и неолита, који су до сада били неоткривени. Kружна структура са концентричним рововима близу Вршца вероватно потиче из бронзаног доба (2200-700 год п.н.е.). Вршачки кругови имају велику сличност са круговима у румунском делу Баната. Локалитети код Винче и Старчева показала су веома богато подручје које је коришћено не само за живот већ и за гајење пољпоривредних култура. Нађено је више од 1000 фрагмената кремике, камених одбитака, костију као и грађевинског материјала. Циљ оваквих пројеката био је да се кроз искуства употребе модерне технологије дође до нових археолошких сазнања која су до сада била непозната како стручњацима тако и широј јавности. У пројекте су поред Универзитета у Љубљани и Градског музеја Вршац били укључени партнери из Музеја града Београда, Археолошког института, Музеја Срема, Завода за заштиту споменика културе из Панчева и Одељења за археологију Универзитета у Београду.