Istorija
ISTORIJSKO ODELJENJE
Istorijsko odeljenje Gradskog muzeja Vršac hronološki se nadovezuje na Arheološko odeljenje i obuhvata period od XIV veka do savremenog doba. Podeljeno je na dva odseka: odsek za stariju istoriju i odsek za noviju istoriju i savremeni period.
Odsekom za stariju istoriju rukovodi viši kustos Dragutin Petrović, a odsekom za noviju istoriju i savremeni period viši kustos Anica Medaković.
Odelenje raspolaže fondom od 60.000 izuzetno vrednih predmeta i dokumenata koji se odnose na kulturno-istorijsku prošlost grada i okoline, delimično i na jugoistočni Banat.
ODSEK ZA STARIJU ISTORIJU
U ovom odseku čuvaju se predmeti i dokumenta iz prošlosti grada i šire okoline od XIV veka do kraja XIX veka. U pitanju je materijal koji potiče iz vremena formiranja prvih stalnih naselja na području jugoistočnog Banata, zatim pisani i štampani izvori za istoriju grada i okoline, predmeti o privrednom, društvenom, političkom i kulturno-prosvetnom životu.
Predmeti odeljenja svrstani su u zbirke od kojih su najznačajnije sledeće:
Zbirka pečatnjaka i pečata
Sadrži 825 predmeta koji su pripadali raznim institucijama i ustanovama, naseljima, organizacijama, udruženjima, društvima i pojedincima.
Zbirka diplomatičkih dokumenata
Obuhvata raznovrsne dokumente i isprave pisane na pergamentu i papiru, koji datiraju iz perioda od XVII do XX veka. U pitanju su carske povelje i privilegije dodeljene gradu Vršcu, udruženjima i pojedincima, kalfenska i majstorska pisma, vandrovke i druga značajna dokumenta.
Zbirka oružja
Jedna od najatraktivnijih zbirki, koja poseduje gotovo sve vrste oružja koje je bilo korišćeno na prostoru Vršca i okoline od XIII do XX veka. Zastupljeno je hladno i vatreno oružje: mačevi, bodeži, noževi, koplja, sekire, strele, sablje, jatagani, helebarde, spontoni, topuzi i buzdovani, bajoneti, pištolji, revolveri, puške, automati, karabini, mitraljezi, minobacači i drugo oružje.
Zbirka arhivalija
Sadrži raznovrsna pisana dokumenta koja se odnose na period od XVIII do XX veka.
Srednjovekovna zbirka
Poseduje raznorazne predmete koji se odnose na period nastanka Vršačkog utvrđenja, naselja Podvršac i drugih naselja nastalih u istom periodu.
Zbirka materijala iz turskog perioda
Sadrži različite predmete koji se odnose na doba turske vladavine u Banatu, od 1552 do 1718. godine.
Zbirka predmeta za istoriju zdravstvene kulture
U okviru ove zbirke nalaze se razna arhivska dokumenta, medicinska litetratura, predmeti korišćeni u vršačkim apotekama od XVIII do XX veka, kao i instrumenti i pribor vršačkih apotekara i lekara.
Zbirka istorijskih i geografskih karata
Sadrži 450 istorijskih, geografskih, katastarskih karata i planova gradova.
Zbirka satova
U ovoj zbirci nalazi se 41 sat (zidni i stoni) koji potiču iz vremena od XVIII do XX veka proizvedeni u raznim evropskim radionicama.
Zbirka štampe
Poseduje raznorazne primerke novina i časopisa, koji su štampani u Vršcu od 1857. godine do savremenog perioda.
Zbirka tehničke kulture
Sadrži stare pisaće mašine, uglavnom američke proizvodnje, aparate za umnožavanje štampanih dokumenata, mašine za šivenje sa početka XX veka, kao i štamparsku mašinu sa kraja XIX veka.
Zbirka Jovana Sterije Popovića
Najvećim delom je fotodokumentarnog karaktera sa malim brojem originalnih predmeta koji su pripadali velikom Vrščaninu, ocu srpske drame.
ODSEK ZA NOVIJU ISTORIJU I SAVREMENI PERIOD
Odsek za noviju istoriju i savremeni period bavi se izučavanjem prošlosti grada od XX veka pa do današnjih dana. Obuhvata sledeće zbirke:
Kulturno-istorijska zbirka
Sadrži predmete i dokumenta o kulturnoj istoriji Vršca i njegovoj bližoj i daljoj okolini. Od velikog je značaja fond pozorišnih plakata, fotografija iz pojedinih predstava, scenografija, kostimografija, koje su svedočanstvo bogate pozorišne tradicije u gradu. U okviru zbirke nalaze se i brojni plakati i fotografije kulturno-umetničkih društava kao i fotodokumentacija o istaknutim ličnostima Vršca (Jovan Sterija Popović, pisac i komediograf, Bora Kostić, šahovski velemajstor, Dragiša Brašovan, arhitekta, Sultana Cijuk, operska pevačica i dr.).
Zbirka fotografija i razglednica
Daje nam mogućnost da upoznajemo prošlost grada kroz urbanistički i arhitektonski razvoj, da uočavamo tehničke i tehnološko promene, odnosno da pravimo paralelu Vršca nekad i sad. Najstarija fotografija u zbirci datira iz 1857. godine, a razglednice obuhataju period prve polovine XX veka.
Zbirka za istoriju sporta
Sadrži predmete i dokumenta za istoriju i razvoj fizičke kulture. U gradu je, u prvoj polovini XX veka, postojao veliki broj sportskih društava (ASK „Dušan Silni”, ASK „Viktorija”, „Privrednik”, SK „Radnički”, ASK „Trgovački”, „Soko”, „Hazena”…), dok danas Vršac, u sportskim krugovima, prepoznajemo po košarci.
Zbirka radničkog pokreta i NOB-a
Obuhvata fotodokumentaciju i arhivsku građu o aktivnostima i delovanju revolucionara ovog kraja: Žarka Zrenjanina, Anđe Ranković, Olge Petrov Radišić, Borislava Petrova Brace, Slavka Munćana, Pere Jovanovića, Dejana Brankova, Mile Matejić, Lukrecije Ankucić, Koriolana Dobana, Rudolfa Kornauera, Janoša Lenđela, Strahinje Stefanovića i drugih, koji su svoje živote utemeljili u slobodu Jugoslavije i borbu protiv fašizma. U odseku se nalazi i evidencija i dokumentacija o javnim spomenicima i spomen obeležjima na području opštine Vršac.
Zbirka savremene istorije
Prikuplja građu o našem vremenu, registruje sve značajne promene u društvu i prati celokupni razvoj sredine. Tendencije u savremenoj istoriografiji, kako u svetu tako i kod nas, da se ulaže više napora, da sadašnji trenutak u istorijskim proučavanjima dobije odgovarajuće mesto. Iskustvo i praksa u radu govore da je uvek lakše i brže dokumentaciju i materijal vezan za određeni događaj, nabaviti u trenutku nastajanja, nego kasnije. Prikupljene i obrađene predmete o savremenosti, Muzej koristi za izlaganje na stalnim postavkama i tematskim izložbama, a istovremeno su to i dobro sistematizovane zbirke muzejskih predmeta sa pratećom dokumentacijom, kao dragocena građa za istraživački rad.